Svátek losů - Purim
Židovský kalendář
Dnes je 14. adar roku 5784. Že se vám něco nezdá? Ale ano, je opravdu 23. únor. To židé si dnes užívají svátek zvaný Purim.
Svátek Purim
Všichni víme o nesnázích, kterými obyvatelé Izraele právě procházejí, stejně i o útrapách Palestinců zejména v pásmu Gazy. Přesto je užitečné připomenout si, že právě 23. února je datum (den podle židovského kalendáře je uveden výše), kdy se oslavuje nejveselejší židovský svátek připomínající vysvobození perských Židů z intrik vezíra Hamana, který je chtěl 13. adaru 3405 (tj. podle tradice 355 př. křesťanským letopočtem) bezpodmínečně a absolutně vyhubit, jak je zaznamenáno v biblické knize Ester. Purim může být slaven i o den později, a to ve městech obehnaných hradbami v časech Jozuových (např. Jeruzalém) – Šušan Purim. Jako u všech ostatních svátků začíná se západem slunce předcházejícího dne.
Hazard vezíra Hamana
Kde přišel svátek Purim (někdy také svátek losů) ke svému názvu? Haman se rozhodl vybrat nejlepší datum, aby zcela vyhubil židy. Nemohl se rozhodnout, proto dal na los. A právě los nebo kostka je základem tohoto slova (hebrejsky פּוּרִים, losy, z akkadského pūru, doslovný význam ve smyslu „kostky“ či „hazardní hra“, v českém ekumenickém překladu jako púrim).
Povinnosti
Nejvyšší rabínský soud stanovil následující čtyři povinnosti. V hebrejštině tato přikázání začínají písmenem „mem“ (מ):
- Mikra megila (čtení megily, tj. knihy Ester) - dvakrát během svátku (po setmění, po rozednění) - tato povinnost platí pro muže i ženy.
- Mište Purim (purimová hostina) - po rozednění 14. adaru se pořádá velká hostina s vínem nebo jiným alkoholem a masem.
- Mišloach manot iš le-re’ehu (posílání dárků) - každý alespoň jednomu příteli pošle dvě porce něčeho k snědku či pití.
- Matanot le-evjonim (dary chudým) - nejméně po jednom daru pošle každý alespoň dvěma chudým (jídlo, pití, ošacení atd.).
Dary, hostiny, alkohol a karneval
Mezi sváteční zvyky patří veřejné předčítání knihy Ester. Tyto texty „Šošanat Ja'akov" mají i veselou zpívanou verzi.
https://www.youtube.com/watch?v=UB-J3HWGsM0
https://www.youtube.com/watch?v=aPSHoI9ji8M
Zvykem je vzájemné posílání dárků (např. jídlo, pití), obdarování potřebných či přispění na charitu, uspořádání slavnostní hostiny a popíjení alkoholických nápojů. Každý by měl vypít více vína (alkoholu) než obvykle, dokonce se i opít. Pro nás to ale není hodné následování... Tradicí je také pořádání karnevalů v maskách a kostýmech, které skrývají identitu toho, kdo je nosí, stejně jako skrývala svoji pravou identitu Ester, Mordechaj skryl své znalosti jazyků a Hospodin ukryl své záměry. Je zvykem, že kdykoli je přečteno Hamanovo jméno, bývá přehlušeno dupotem dospělých či křikem dětí a rachotem jejich klapaček nebo řehtaček.
Martin Matějka podle:
https://www.judaica-store.eu/jewisch_holidays/jewisch_purim/
https://www.zob.cz/obec/rabinat/zidovske-svatky/