Národní památník na Vítkově
Třída kvinta je notoricky známá oslavováním začátků měsíce exkurzemi. A tak se v doprovodu manželů Kaurových ve čtvrtek 2.května vydala z Poděbrad vlakem do Prahy do Národního památku na Vítkově.
Po zdolání svahu vedoucího od hlavního nádraží a krátké pauze (kvůli přílišnému vyčerpání) nás pan průvodce pozval dovnitř do samotné budovy. Prošli jsme velkým sálem, ve kterém jsme přemýšleli o tom, že by byl vhodný jako místo našeho maturitního plesu, a poté jsme zamířili dolů, kde nás už čekala historická výstava cesty, která v obrázcích a muzejních předmětech vedla od roku 1918 do roku 1989. Tu jsme ale jen obešli, čekal nás totiž výklad pana průvodce o padesátých letech a obětech komunistického režimu v Československu v jiné z místností. Přednáška byla poměrně zajímavá, bylo ale velmi obtížné se na ni soustředit kvůli stylu projevu, v důsledku čehož dostal pan průvodce přezdívku Pan Eeeehm.
V průběhu přednášky jsme ovšem nestáli na místě. Prohlédli jsme si poslední dopis Milady Horákové, a dokonce jsme mohli nakouknout do podzemí, kde kdysi balzamovali a složitým výtahovým systémem pak vystavovali na odiv mrtvého prezidenta Klementa Gottwalda.
Po skončení přednášky a úvahách o možných katastrofálních důsledcích ztraceného malíčku bývalého prezidenta jsme měli možnost projít kapli padlých, doprohlédnout si výstavu a poté jsme zamířili dolů směrem k nádraží, kde už na nás čekal zpáteční vlak do Poděbrad.
T. A. Procházková, 5.V
fotografie: T. Hillebrantová, 5.V