Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Informace Tady nic není :-(
Počítadlo
Online:
3
Dnes:
780
Posledních 7 dní:
4988
Posledních 30 dní:
26818
Celkem:
402742
Mapa webu
A
A
A

Návštěva litevského velvyslance na Gymnáziu Jiřího z Poděbrad

Vloženo: 14.2.2019 | Autor: Kaura | Zobrazeno: 627x
Skoro sousedy:  Návštěva litevského velvyslance na gymnáziu

                Jistě jste si již povšimli výstavy fotografií zdobící chodbu druhého patra našeho gymnázia, která představuje krásy největšího z baltských států – Litvy. Studenti dějepisného semináře 4. ročníků dostali v pátek 8. února možnost se s touto zemí seznámit ještě blíže. Naše gymnázium totiž svou návštěvou poctil sám velvyslanec Litevské republiky v ČR, Edvilas Raudonikis.

                Myslím, že mluvím za všechny studenty, když řeknu, že naše povědomí o Litvě před tímto setkáním bylo omezené pouze na ukázání její polohy na mapě nebo zařazení litevštiny mezi baltské jazyky. Baltské státy (Litva, Lotyšsko, Estonsko – pozn.) jsou obecně jak v médiích, tak ve školních osnovách spíše více než méně opomíjeny. To je však škoda, ostatně, jak sám Raudonikis hned v úvodu svého projevu připomenul – vždyť jsme skoro sousedy.

                Ještě před tím jsme ale shlédli video ukazující to nejlepší, co Litva může nabídnout. A není toho málo! Jmenovat mohu například historické centrum Vilniusu chráněné UNESCO, funkcionalistické budovy v Kaunasu nebo tzv. Horu křížů (Kryžių kalnas) – magické poutní místo na severu země. Malou zajímavostí je, že samohláska ž se do litevštiny dostala právě z našeho mateřského jazyka.

                Pan Raudonikis si připravil prostor i pro dotazy studentů, a tak jsme se dozvěděli něco i o rozdílech mezi jednotlivými baltskými zeměmi nebo o jeho pohledu na povahu Čechů a Litevců.

                Kromě toho byla celá jeho přednáška naplněna cennými informacemi o historii Litvy a o tom, jak je spojená s tou naší. Málokdo například ví, že Jagellonci nebyli původně polským rodem, ale že pocházeli právě z Litevského velkoknížectví. Podobných perliček zaznělo více, ale bohužel není prostor je sem dostat všechny. Ostatně už je na vás, jestli o této krásné a zajímavé zemi budete chtít vědět více!

 

za studenty dějepisného semináře,

Barbora Vosáhlová, 8.V