Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Informace Tady nic není :-(
Počítadlo
Online:
3
Dnes:
52
Posledních 7 dní:
3317
Posledních 30 dní:
13668
Celkem:
483999
Mapa webu
A
A
A

V roce 2020 jsem (ne)oslavili 15. ani 10. výročí dvou hudebních souborů našeho gymnázia

Vloženo: 24.1.2021 | Autor: Dunovska
Před 15 lety byl založen Orchestr GJP a před 10 lety sbor absolventů Collegium 2010. Malé výročí má také příležitostný komorní vokálně instrumentální soubor KviMtet, kerý vznikl před 5 lety. Děkujeme všem zpěvákům a instrumentalistům za jejich výjimečnou práci.  Dr. Dunovská, Ing. Pergel

Rok 2020 byl pro hudební soubory Gymnázia Jiřího z Poděbrad opravdu bohatý na výročí:

Pěvecký sbor GJP byl založen před 23 lety, v roce 1997 (díky podnětům, které přišly od samotných studentů tehdejší sekundy. V roce 20. výročí Pěveckého sboru GJP, tj. před 3 lety, jsme toto jubileum oslavili překrásným koncertem v prostorách našeho gymnázia a vydali jsme almanach k 20. výročí Pěveckého sboru GJP.  Almanach je umístěn na webu GJP).

Orchestr GJP vznikl před 15 lety, v roce 2005 (členové Pěveckého sboru GJP usilovali ještě o hraní v instrumentálním souboru a díky orchestru jsme mohli rozšířit repertoár o vokálně instrumentální nebo instrumentální skladby).

Sbor absolventů Collegium 2010 začal zpívat před 10 lety (po návratu ze Švédska, v září 2010 se již nemohli mnozí členové Pěveckého sboru GJP účastnit pátečních zkoušek, protože začali studovat nebo studovali na vysokých školách. Ale chtěli zpívat i nadále, proto založili smíšený sbor absolventů Collegium 2010).

Komorní vokálně instrumentální soubor KviMtet vznikl spontánně v roce 2015 (všichni jsou členy Collegia 2010, soubor umožňoval větší variabilitu v plánování repertoáru a realizaci koncertů).

 

V průběhu „23, 15, 10 či 5“ let jsme zažili mnoho neopakovatelných chvil s hudbou. A to díky zodpovědnosti, pracovitosti a přátelství členů souborů.  Úspěch a spokojenost s výsledky sborového zpěvu nebo orchestru vyžadují čas, trpělivost a důslednost. Trvá několik let, než se všichni sladí, zvládnou intonaci, sezpívají se a pojmou celou šíři repertoáru. Cesta ke kvalitním výkonům a obtížným skladbám vyžaduje úsilí a chuť na sobě pracovat. Za dobu existence hudebních souborů jsme po určité etapě dokázali několikrát dojít až na pomyslný vrchol. Nastudovali jsme náročná díla, například Mozartovo Requiem, Martinů Otvírání studánek, Rybovu Českou mši vánoční a řadu dalších vícehlasých skladeb české i světové artificiální a nonartificiální hudby. V těchto obdobích vrcholů jsme natáčeli CD a DVD (celkem jsme vydali 7 CD a 2 DVD), koncertovali v evropských zemích i mimo Evropu, zvládli jsme uskutečnit i 17 koncertů během jednoho roku.

 

Poděkování patří všem členům hudebních souborů GJP, sólistům z řad našich zpěváků, autorům, kteří věnovali své skladby našim sborům a orchestru. Za těch 23, 15, 10 či 5 let jsme prožili dobu vzácné harmonie, spolupráce a přátelství.

Vážíme si přízně rodin, SRG, MěÚ Poděbrady, KÚ Středočeského kraje, českých i zahraničních institucí a organizací. Bez jejich finanční podpory bychom nemohli realizovat naše koncertní cesty do zahraničí a mezinárodní projekty. Naopak, i my se snažíme podle svých možností také podporovat. Každý rok pořádáme charitativní koncerty, výtěžek věnujeme například nemocným dětem, seniorům, handicapovaným spoluobčanům, také na opravu historických objektů a podobně.

 

Co nedovolil covid v roce 2020 Pěveckému sboru GJP, Orchestru GJP a Collegiu 2020?

Nemohli jsme koncertovat, nemohly zkoušet naše pěvecké sbory ani orchestr, nenastudovali jsme nové skladby, nesetkali jsme se s příznivci v České republice ani s hudebními přáteli v zahraničí. Přesto jsme byli v kontaktu a naše umělecké plány snad mají šanci v budoucích měsících či letech.

 

A co nám rok 2020 naopak dal? Z této mimořádné situace roku 2020 jsme dokázali vytěžit něco pro druhé, pozitivně jsme se zapojili do online prostředí a spojili se s diváky pro dobrou věc. Ve velmi omezeném počtu se sešel hudebně technický tým na benefičním online koncertu a podpořili jsme tak děti, které se ocitly v tíživé životní situaci (přes účet Diakonie ČCE www.krabiceodbot.cz).

 

Přejeme všem členům a příznivcům Pěveckého sboru GJP, Orchestru GJP a Collegia 2010 zdraví a naději na brzká hudební setkávání.

 

Sbormistři: Jaroslava Dunovská, Jana Knížková, Tomáš Pergel, Barbora Scholzová