Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Beseda "Samizdat" (7.V)
14.10.2021
Beseda s gen. Pavlem
21.10.2021
Počítadlo
Online:
10
Dnes:
558
Posledních 7 dní:
4323
Posledních 30 dní:
17542
Celkem:
617880
Mapa webu
A
A
A

Výstupy: Technology Assisted Language Learning

Vloženo: 5.6.2020 | Autor: Lukavcová | Zobrazeno: 126x
V tomto článku shrnuji mé zkušenosti z kurzu zaměřeného na využití moderních technologií ve výuce, a to především ve výuce jazyků. Uvádím, jak jsem poznatky z kurzu začlenila do výuky a odkazuji na práce našich žáků.

 

V červenci 2019 jsem v rámci projektu Erasmus+ naší školy Nadaný žák v 21. století absolvovala dvoutýdenní kurz Technology Assisted Language Learning v anglickém městě Norwich. Kurz se zabýval podporou výuky jazyků moderními technologiemi, tj. začleněním používání mobilů, počítačů a nejrůznějších aplikací do vzdělávacího procesu.  Pro školu NILE vedl tento kurz vynikající lektor Gavin Dudeney, který se dané tématice intenzivně věnuje.

 

Kurz poskytuje ucelený přehled o možnostech využití moderních technologií ve výuce. Přínosné je zejména to, že účastníci dopoledne diskutují o tématech a nástrojích prezentovaných lektorem, odpoledne potom oni sami aktivně vytvářejí učební plány zahrnující užití těchto technologií. Každý den je potom uzavřen tím, že účastníci kurzu své učební plány stručně představí a sdílí s celou skupinou.

 

V kurzu jsem se seznámila se zajímavými nástroji. Zde jmenuji např. grafický editor zvaný  Canva (umožňuje působivě kombinovat text a obrázky a vytvářet tak rychle vizitky, pohlednice, letáky a spoustu dalších věcí) a aplikaci PhotoFunia (nabízí kreativní využití fotografií). Důraz byl v kurzu kladen na nástroje a aplikace, jejichž základní verze jsou zdarma.

 

Stručnou prezentaci v češtině o některých možnostech využití moderních technologií ve výuce jazyků (tedy nejenom angličtiny) včetně názorných příkladů najdete zde. Je založena na mých poznatcích z kurzu a učebních plánech, které jsem následně vytvořila a použila při výuce. Zaměřuje se na práci se slovy a texty, dále na práci s obrázky a nakonec i na tvoření webových stránek.

 

Podrobněji prezentuji informace o kurzu spolu s mými učebními plány na mých  webových stránkách v angličtině https://technologyinelt.home.blog/. Učební plány na těchto stránkách obsahují postupy, příklady a instrukce pro žáky.

 

Práce samotných žáků jsou k nahlédnutí prostřednictvím mých článků zde na webových stránkách naší školy v záložce Aktivity – Projekty – Erasmus+ 2018:

Vzpomínky na prázdniny,

Trocha poezie ...,

Oblačno na hodině angličtiny,

Také pořád sedíte doma? Cestujte (virtuálně) s žáky GJP!

 

Mnohé nástroje a postupy se dají dobře aplikovat i ve výuce jiných jazyků než angličtiny, dokonce i ve výuce ostatních předmětů.