Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Beseda "Samizdat" (7.V)
14.10.2021
Beseda s gen. Pavlem
21.10.2021
Počítadlo
Online:
6
Dnes:
551
Posledních 7 dní:
4317
Posledních 30 dní:
17538
Celkem:
617873
Mapa webu
A
A
A

Mario Klemens: "Muzikant musí být vzdělaný!"

Vloženo: 17.10.2019 | Autor: Dunovska
Dne 16.10.2019 jsme se v GJP setkali s významnou osobností poděbradského gymnázia, s dirigentem Mariem Klemensem. Fotodokumentace: Jan Sobotka.

Pan dirigent Mario Klemens přijal pozvání na setkání s pedagogy a studenty GJP. Dne 16.10.2019 přijel pan Klemens i se svým synem, také dirigentem, profesorem pražské konzervatoře a skladatelem. Byli jsme svědky velmi inspirativního vyprávění nejen o období studia pana Klemense v Koleji krále Jiřího v Poděbradech, kde byli jeho spolužáky m.j. Václav Havel nebo Miloš Forman, ale také o hudebních začátcích pana Klemense, které se vzahují právě ke studentským létům v Poděbradech. Prohlédli jsme si řadu CD, které s významnými orchestry jako dirigent nahrál, zaujaly nás seznamy filmů, ve kterých je u hudby uveden jako dirigent orchestru. Se zájmem jsme naslouchali vyprávění o cestě k dirigentskému vrcholu, o hudbě, o poctivé práci, talentu, konkurzech, dirigování, o jeho pedagogickém působení na pražské konzervatoři, o filmové hudbě, koncertních sálech, životních náhodách, setkáních s hudebními osobnostmi, ale také o školských reformách, či rodičích a dětech.

Slavnostní setkání zahájil pan zástupce Hercog a na závěr připravil pro pana Klemense prohlídku fotografií a materiálů z prvních let existence poděbradského gymnázia - Koleje krále Jiřího.

Děkujeme panu Klemensovi za inspirativní setkání  a jsme rádi, že se mu mezi námi líbilo (k čemuž přispěly i vynikající koláčky od prof. Vaverkové).

Další informace o panu Klemensovi jsou uvedeny v Pamětní knize ve vstupní hale GJP a na webu GJP (Osobnosti).

 

Přípravný tým projektu "Osobnosti poděbradského gymnázia":

Prof. Boudová, Dunovská, Charousová, Kučerová, Maršalová, Matějka, Matějů, Svobodová, Vaverková, p. Císařová, Šedivá.

 

Děkujeme Janu Sobotkovi za profesionální zpracování fotodokumentace.

Fotodokumentace: Jan Sobotka