Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Beseda "Samizdat" (7.V)
14.10.2021
Beseda s gen. Pavlem
21.10.2021
Počítadlo
Online:
11
Dnes:
524
Posledních 7 dní:
4307
Posledních 30 dní:
17531
Celkem:
617846
Mapa webu
A
A
A

Od Římanů až po brexit aneb Británie v 21. stolení

Vloženo: 12.9.2019 | Autor: Vojáčková | Zobrazeno: 385x
V srpnu 2019 jsem se zúčastnila dvoutýdenního kurzu pro učitele ve Velké Británii.

 

 

Kurz Britain in the 21st  Century, do kterého jsem se zapojila díky programu Evropské unie Erasmus+, se konal v International Projects Centre v Exeteru. Kurzu se zúčastnilo celkem 10 učitelů z Rakouska, Maďarska, Polska, Estonska, Itálie a České republiky. Výuka byla velmi pestrá, měli jsme možnost vyzkoušet si nové způsoby, jakými lze zajímavě rozšířit výuku angličtiny o oblast kultury a aktuální společenská témata.

 

Nedaleko školy se nachází nábřeží řeky Exe.

 

Dopolední a odpolední bloky výuky byly vždy zaměřeny na odlišné téma, např. Británie a její místo ve světě, média, britský vzdělávací systém, vláda a parlament, královská rodina, každodenní život v Británii, zvyky a tradice či jazykové trendy a změny. Jako součást poznávání soudního systému jsme navštívili soudní dvůr Crown Court v Exeteru, kde jsme byli přítomni třem soudním jednáním. Výuka byla též obohacena návštěvou starosty Exeteru. Odpovídal účastníkům na otázky, které se týkaly jeho úřadu, městského zastupitelstva a správy města.

 

Lord Mayor of Exeter (na obrázku vlevo) a tzv. Mace Sergeant, který ho vždy doprovází a uvádí.

 

Exeter je město, které přímo symbolizuje, jak se v dnešní Británii spojují tradice s moderním způsobem života. Město má vlastní univerzitu a řeší problémy 21. století (recyklaci, dopravní přetíženost centra města nebo podporu jídel zdarma pro chudé). Je to zároveň středověké město, ve kterém najdete i památky na dobu římskou. Pokud někoho zajímá ještě dávnější historie, určitě by neměl vynechat blízké mořské pobřeží, jehož červeně zbarvené útesy prosluly jako naleziště zkamenělin z období druhohor.

 

Geoneedle v Exmouth oslavuje historii naší planety a evoluci.

 

Nedaleká oblast rašelinišť Dartmoor určitě zaujme příznivce literatury, neboť tam Sir Arthur Conan Doyle umístil děj svého slavného románu Pes baskervillský.

 

V Dartmooru dodnes můžete spatřit divoké poníky.

 

Ačkoli celá země napjatě čeká, jak dopadne brexit, stále lpí na svých tradicích. V Devonu lidé pořád stojí ve frontě na cokoli. Když náhodou napadne sníh, vlaky nejedou a děti nechodí do školy. Neustále si musíte dávat pozor, jestli jste při cream tea namazali jahodový džem a máslo ve správném pořadí. Pokud to totiž uděláte opačně, místní obyvatelé si budou myslet, že jste „kulturní neotesanec“ z Cornwallu.

V Devonu při cream tea rozkrojíte scones (dvě briošky) a namažete nejdříve máslo (tzv. clotted cream) a pak džem, v Cornwallu nejdříve džem a pak máslo.

 

Čaj si k odpolednímu cream tea dáte kdekoli, protože tento nápoj se u Britů těší neutuchající oblibě (stejně jako jejich milovaná královna).

 

Mgr. Alena Vojáčková