Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Zahájení školního roku 2021/2022
1.9.2021
Počítadlo
Online:
2
Dnes:
544
Posledních 7 dní:
4096
Posledních 30 dní:
19245
Celkem:
600405
Mapa webu
A
A
A

Hudební prázdniny 2019 v Lucembursku

Vloženo: 3.8.2019 | Autor: Dunovska
Program EU Erasmus plus - projekt pro členy Pěveckého sboru a Orchestru v Lucembursku (letos 15. rok naší účasti). Autorka textu Ivona Kostinková.

Hudební prázdniny v Lucembursku

Členové orchestru Gymnázia Jiřího z Poděbrad se v druhé polovině července zúčastnili hudebního projektu Erasmus plus v Lucembursku.

Do tohoto jedinečného projektu Evropské unie se každoročně zapojuje přes 50 hudebníků z různých koutů Evropy. Naše gymnázium je však jediná spolupracující škola v České republice. Letos umožnila studentům pod záštitou Sdružení rodičů Gymnázia Jiřího z Poděbrad vycestovat již po patnácté.

Lucembursko je sice malá, ale zajímavá země, která se stále dohaduje s Českou republikou o to, kdo je vlastně pomyslným srdcem Evropy. Oficiálně se zde dorozumíte anglicky, francouzsky a německy, pro potřeby hudebníků jsou záchranou italské značky v notách.

Během deseti dnů vznikne mezinárodní orchestr a pod dohledem dirigenta nacvičí světoznámá díla. Letošním ročníkem se linuly tóny Verdiho Nabucca a Dvořákovy Novosvětské.

Komorní hra je zajištěna učiteli z rozličných zemí, kteří neskrývají jižanský temperament a cit pro nezvyklé spojení nástrojů. Pod vedením portugalského sbormistra doplní koncertní program americké gospely.

V pátek se účastníci představí poprvé na veřejnosti v centru města, v sobotu je tradičně pořádán oficiální koncert v konzervatoři, v neděli poté v altánu na náměstí hlavního města Lucemburku. Pocit z koncertů je neocenitelný a těžko se dá uvěřit, že se takový program dá nacvičit za tak krátkou dobu. S láskou k hudbě a intenzivním tréninkem je to opravdu možné.

Po večerech se postupně prezentují jednotlivé země formou videí, slovních her a ochutnávek tradičních pochutin. Tento rok se na stolech objevily sýry z Francie, portské víno nebo sušenky, kterým Chorvaté říkají „bobiče“. My jsme zabodovali originální křížovkou, skleničkou piva a výukou polky. Kulturu a povahu ostatních však člověk pozná nejlépe, pokud obětuje pár hodin spánku a přisedne si k někomu novému na terase. Často tím k hudebnímu repertoáru přibydou nové kousky a do paměti nezapomenutelné zážitky.

Nebojte se zeptat na více informací, ať už formálních u paní profesorky Dunovské, nebo neformálních u studentů, kteří už do Lucemburska za Pěvecký sbor a Orchestr GJP byli vysláni. Za všechny můžu potvrdit, že si pobytem rozšíříte hudební a jazykové schopnosti a dozvíte se spoustu věcí nejen o ostatních, ale i o sobě.

Ivona Kostinková, absolventka GJP

fotodokumentace 1, 2, 3, 4, 5, 6