Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
reprezentační maturitní ples třídy 4.B
15.2.2020
Počítadlo
Online:
5
Dnes:
206
Posledních 7 dní:
5978
Posledních 30 dní:
24851
Celkem:
276273
Mapa webu
A
A
A

Exkurze do Lidic

Vloženo: 10.5.2019 | Autor: Pinkas | Zobrazeno: 559x
Výlet do Lidic byl skutečně jedním z výjimečných. Jak už to tak bývá, studenti se těší na školní exkurze kvůli společně strávenému času a vzpomínkám na zážitky, které jim zůstanou, ovšem Lidice daly těmto prožitkům další rozměr.

Ráno 15. dubna se celá kvarta společně s panem Pinkasem a paní Charousovou sešla na nádraží a vyrazila vstříc onomu místu. Když jsme dorazili, vstoupili jsme na velký plac ohraničený válcovými sloupy. Všude rostla upravená zeleň a ve vzduchu se vznášela poněkud příjemná nálada. Odebrali jsme se do muzea, kde začala naše prohlídka krátkým filmem věnovaným dění před i po lidické katastrofě. Pak už jsme se mohli vydat mezi exponáty, které byly jednoduše dechberoucí. Hned po vstupu každý z nás stanul čelem k velikým dřevěným dveřím s těžkou klikou. Ty byly vše, co zbylo z lidického kostela, společně s malou soškou Ježíše Krista vystavenou hned za nimi.

Procházeli jsme moderně zařízeným muzeem a prohlíželi si fotografie všech, které vypálení vesnice zasáhlo. Také jsme slyšeli načtené dopisy lidických dětí a dokonce jsme mohli stát před zkrvavenou košilí jednoho z atentátníku na Reinharda Heydricha, která se vyjímala v úhledné skleněné vitríně.

Další část naší prohlídky tvořila interaktivní místnost, ve které byli v digitální podobě k prohlédnutí fotky, dokumentující Lidice a osudy jejích občanů. Najednou vše působilo o něco opravdověji. K letopočtům a událostem jsme si mohli přiřadit tváře, místa a konkrétní osudy a když jsme se nakonec se všemi fotografiemi čerstvě v mysli odebrali přímo do míst, kde stávali domky, obchody i onen kostel, dílky do sebe zapadly. Procházeli jsme kolem pamatníků, základů staveb, které zůstaly a pomníků, z nichž nejvíce ohromující bylo rozhodně sousoší lidických dětí.

Výlet byl nabitý. Nejen, že jsme měli program, který nám takřka nedovolil se na chvilku zastavit, ale v každém z nás se vzbudil cit a pokora, která možná usíná, když na události podobné osudu Lidic zapomínáme.


Magdalena Štoková, 4.V