Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
Beseda "Samizdat" (7.V)
14.10.2021
Beseda s gen. Pavlem
21.10.2021
Počítadlo
Online:
10
Dnes:
498
Posledních 7 dní:
4317
Posledních 30 dní:
17522
Celkem:
617820
Mapa webu
A
A
A

Osobnosti poděbradského gymnázia - 2. část projektu

Vloženo: 28.4.2019 | Autor: Dunovska
Přivítali jsme osobnost poděbradského gymnázia - PhDr. Janu Hrabětovou. Fotodokumentace: Jan Sobotka

Druhou část projektu Osobnosti poděbradského gymnázia jsme zahájili 25. dubna 2019 setkáním s PhDr. Janou Hrabětovou – etnografkou, historičkou a spisovatelkou.

 

PhDr. Hrabětovou přivítali v učebně č. 17 GJP studenti kvarty, někteří studenti ze sekundy a tercie zapojení do projektu Paměti národa, dále zájemci z předmaturitních seminářů SVS a SDĚ, ředitel GJP RNDr. Bříza a pedagogové GJP.  

 

Byli jsme svědky poutavého vyprávění osobního příběhu ženy, jejíž život a životy jejích přátel a příbuzných jsou propojeny s historickými událostmi 20. století – s posledními lety 2. světové války, nadějí poválečných let, rokem 1948 a těžkým obdobím 50. let, s vírou v proměnu v 60. letech, srpnovými dny roku 1968 a nelehkým obdobím normalizace, rokem 1989 a již 30 lety svobody.  Na pozadí těchto událostí jsme mohli sledovat také osudy statečných lidí, kteří druhým pomáhali.

 

Dozvěděli jsme se informace o podmínkách vzniku prvního poděbradského gymnázia – Koleji krále Jiřího (1946) a jeho studentech, kteří od roku 1946 na poděbradském gymnáziu studovali.  

 

Paní Dr. Hrabětová přinesla k nahlédnutí knihu Waldheimská idyla. Oba rodiče Dr. Hrabětové odvezlo gestapo během 2. světové války do pracovních táborů v Německu. Jejich přítelkyně z pracovního tábora v Německu, malířka a ilustrátorka Milada Marešová je autorkou této knihy. Také jsme si připomněli knihu Vojtěcha Seilera Byli jsme tři lékaři, která je svědectvím poděbradského lékaře vězněného nacisty v Terezíně.

 

Obdivujeme, s jakou energií dokázala Dr. Hrabětová předat během pouhých dvou hodin maximum odborných informací a oslovit nás především pozitivním přístupem a zvládáním těžkých životních situací. Určitě si všichni budeme pamatovat její slova o dobru i zlu v dějinách, a rovněž její odpověď na otázku jedné ze studentek: „Které období je pro Vás nejšťastnější?“ Paní Dr. Hrabětová odpověděla, že nyní žije ve svobodné, tedy i pro ni šťastné době.

 

Děkujeme paní Dr. Hrabětové za velmi milé setkání a poučné a poutavé vyprávění.

Děkujeme také za knihu Poděbrady, město mého srdce, kterou věnovala naší škole. Kniha bude studentům k dispozici v knihovně GJP.

 

Fotodokumentace: Jan Sobotka, https://gradefilm.cz

Foto 1, Foto 2, Foto 3, Foto 4, Foto 5

 

Realizační tým projektu Osobnosti poděbradského gymnázia:  Mgr. Boudová, paní Císařová, PhDr. Dunovská, Mgr. Charousová, Mgr. Kučerová, Mgr. Maršalová, Mgr. Matějka, Ph.D., Mgr. Matějů, Mgr. Svobodová, paní Šedivá, Mgr. Vaverková, MBA.