Kotva
Bakaláři
Nepřehlédněte
reprezentační maturitní ples třídy 4.B
15.2.2020
Počítadlo
Online:
4
Dnes:
558
Posledních 7 dní:
5723
Posledních 30 dní:
25089
Celkem:
277221
Mapa webu
A
A
A

Moderní materiály

Vloženo: 3.4.2019 | Autor: Knot | Zobrazeno: 289x
V úterý 19. 3. 2019 se třídy 2. A, 2. B a 6. V v rámci hodin fyziky zúčastnily přednášky pana docenta Martina Kormundy z katedry fyziky Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Přednáška byla zaměřena na výrobu nanotechnologií a prostředků k tomu potřebných.

Nejprve nám pan docent objasnil, o jaký obor se vlastně jedná a uvedl pár názorných příkladů, například rozdíl ve stavbě krystalové mřížky diamantu a grafitu, dvou minerálů složených ze stejného prvku-uhlíku, které však mají na základě různých podmínek při vzniku odlišné vlastnosti. Díky tomuto příkladu jsme se dozvěděli, jak atomy v látkách zaujímají své pozice, v podstatě se snaží zaujmout v tu chvíli nejvhodnější polohu. Tuto vlastnost ale můžeme ovlivnit, čímž se otevírá prostor pro další výzkum, který přinese bohaté využití.

Další část přednášky byla více zaměřená na teorii, avšak pro přiblížení hovořil pan docent i o příkladech z praxe. V závěru přednášky jsme měli možnost zhlédnout několik videí pokusů zaměřených na vakuum přímo z prostředí univerzity.

 

Sára Hamplová